zaloguj / zarejestruj
PRZEWIŃ

Spawanie nietopliwą elektrodą wolframową

Świat gna do przodu, wymuszając na wszystkich przystosowywanie się do różnych nowinek, także technologicznych. Także współczesny rynek zmusza wielu przedsiębiorców oraz tych dopiero zastanawiających się nad własnym biznesem do przekwalifikowania się i zdobywania informacji na temat różnych nowości. Standardowe metody spawalnicze wypierane są przez nowe technologie i techniki spawania.

Jeśli więc zastanawiasz się nad otwarciem zakładu spawalniczego, zwróć się w kierunku spawania TIG - czyli spawania specjalną elektrodą, która nie topi się jak standardowe elektrody spawalnicze.

TIG - metoda dokładna i pracochłonna, ale i zyskowna

Spawanie metodą TIG może być dla dobrym pomysłem na własny biznes. Oczywiście jego rozkręcenie wymaga trochę więcej nakładów finansowych, ale - jak zapewniają specjaliści w tej branży - nakłady szybko się zwrócą.

Twierdzą, że dobra spawarka kosztuje ok. 20 - 30 000 zł. Według nich do założenia takiej działalności potrzebne jest szkolenie w tej dziedzinie lub odbycie profesjonalnego kursu, ale przede wszystkim duże doświadczenie i praktyka.

- Po ukończeniu jednego kursu, w moim przekonaniu, można sobie pospawać jakieś drobnostki w garażu, a nie poważne konstrukcje - mówi Jacek, prowadzący ten biznes. - Nasza praca jest przecież dokładnie sprawdzana. Trzeba pamiętać, że w tej branży dobrze zarabiają tylko najlepsi i godni zaufania. Od kursu można zacząć, potem jednak tylko praktyka...

Cena takiego kursu waha się od 1,5 do 3,5 tysięcy złotych.

Jak wyjaśniają prowadzący ten biznes spawanie metodą TIG (Tungsten Inert Gas) polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Łuk spawalniczy występujący między nietopliwą elektrodą a materiałem spawanym topi powierzchnię materiału.

W spawaniu TIG nie jest konieczne stosowanie materiału dodatkowego. Elementy spawane można łączyć przez przetopienie rowka spawalniczego. Jeżeli jednak stosowany jest materiał dodatkowy, jest on wprowadzany do jeziorka w sposób ręczny, a nie za pomocą uchwytu spawalniczego tak jak w metodzie MIG/MAG. Dlatego w spawaniu TIG, uchwyt spawalniczy posiada zupełnie inną konstrukcję niż uchwyt stosowany w metodzie MIG/MAG. Spoiwo zwykle jest dostępne w postaci drutu (pręta) o długości 1m i odpowiednio dobranej średnicy.

Proces spawania TIG odbywa się w otoczeniu gazu ochronnego chemicznie obojętnego, najczęściej argonu lub helu, wypływającego z dyszy uchwytu elektrodowego. Gaz osłonowy chroni spoinę i elektrodę przed utlenieniem, ale nie ma wpływu na proces metalurgiczny.

- Trzeba znać się na swojej robocie - mówi Jacek, prowadzący ten biznes. - Musimy mieć nie tylko wiedzę praktyczną, ale także doświadczenie. Nawet niewielkie. Nie wystarczy jedynie odróżniać metody MAG/MIG - spawania spawarką która podaje drut z podajnika od metody TIG ( metoda spawania gdzie jest nietopliwa elektroda najczęściej wolframowa, a drut podajesz ręcznie). Musimy także nauczyć się dobierać parametry spawarek, poza tym pamiętać musimy, że TIG to metoda dokładna i pracochłonna. Materiał spoiny nanosimy przecież "ręcznie" za pomocą materiału dodatkowego (drutu).

Oceń artykuł:

Średnia ocen: 3.30

Udostępnij artykuł:

Fastfood z foodtrucka pomysłem na biznes Fastfood z foodtrucka pomysłem na biznes
ZOBACZ WIĘCEJ FILMÓW
POWRÓT DO LISTY
POPRZEDNIE VIDEO KOLEJNE VIDEO

Sprawdź też inne pomysły na biznes

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem